Historie

Kapela vznikla zcela spontáně, bez názvu a bez přípravy – v Brodě nad Tichou u Oťase doma – 29.1.2001. Bylo to v jeho kotelně, při oslavě jeho narozenin. Byl to zatím pouze takový „náznak“ hraní, protože tam zatím byli pouze dva…. Arnošt Joselevič – Áťa (foukací harmoniky) a Otakar Šťastný – Oťas (banjo, kytary), pozdější kapelník. Přesto se tento den považuje za historický mezník kapely.

Áťa-kytara Oťas

17.3.2001 se vrátil z USA Jirka Malý (12-ti strunná kytara a zpěv) a nastoupil do pomalu se rozjíždějícího hudebního vlaku…

Jirka 20001 Jirka M0001

….. zatím stále ještě bez názvu.

14.6.2001 se Oťas s Áťou rozjeli do Lesné, kde domluvili dalšího člena Václava Vorona (basa).

Basa - Voron

6.7.2001 byla 1.zkouška, kde nastoupily další členové a to Miroslav Bureš – Felix (mandolína, zpěv – vpravo) a Jan Semjan – Žanek (kytara, zpěv – uprostřed). S názvem kapely si zatím nikdo hlavu nelámal, hlavně, že se hrálo!

O - Ž - F

3.11.2001 se poprvé hrálo veřejně a to na „dožerné“ v Pernolci, kterou tehdy domluvil Áťa. Až tam totiž vznikl název kapely. Pavel Ryba se tenkrát zeptal, jak se vlastně kapela jmenuje a když zjistil, že zatím název nemá, začal „sondovat“, kdo odkud vlastně je. Tam se dozvěděl, že jeden je z Brodu nad Tichou, další z Plané, další z Tachova, Lesné a Studánky a tak odpověď zněla zcela jasně: „VY JSTE TAKOVÁ SEBRANKA“!!! A to se čaplo …

14.2.2002 pak v kapele končí Václav Voron

14.3.2002 naskakuje na volné místo basáka Josef Vobořil

Basa - Vobořil - kopie Basa - Vobořil 2

….. a tak v té době Sebranka vypadala takhle…..

Kapela13-12-02

27.2.2003 končí v kapele Jirka Malý, protože změnil odstín zelené barvy a to jediným podpisem. Z trampské přírodní zelené, na armádní khaki.

11.9.2003 posílil kapelu svým příchodem František Strnad – Faňas, který zastal nově zřízený post sólového zpěváka.

Faňas 5 Faňas 2

4.1.2004 však přišla smutná zpráva. Do „hudebního nebe“ odešel náš hráč na mandolínu – Felix….

Felix 2 (2) Felix sm0001 - kopie

S jeho odchodem pak oznámil kapele i kytarista a zpěvák Žanek, že ze Sebranky odchází.

15.1.2004 na popud Petra Tichého – Jeskyňáka, přichází do kapely Standa Karásek – Kari, aby zachránil skomírající Sebranku, které to v té době zrovna moc nešlo. Následně pak přišli posílit kapelu i jeho synové Honza (kytara, zpěv) a Kuba (mandolína, zpěv). Ti však hráli v kapele jen krátce.

Kari0001 (2) Synkové0001

24.7.2004 se začaly dít věci a to na postu basáka…..
Skončil Josef Vobořil, kterého nahrazuje Václav Vostřez – Vendi. Ten však záhy končí a krátkodobě ho nahrazuje a s kapelou hraje na basu Václav Rottenborn – Šampon.

Basa - Vostřez 1 Basa - Šampon

Když pak v létě 2005 přišla kapela odchodem Šampona o posledního basáka, přišla 8.7.2005 za Oťasem jeho příbuzná – Radka Řasová, se „spásným“ doporučení a kontaktem na Miroslava Bureše – Bobeše. A tak kapelník nelenil a hned mu zavolal s tím, ať si druhý den přijede zahrát do Štokova, kde Sebranka hraje v hospodě „U Bernardýna“!

9.7.2005 Bobeš sice betonoval základy na chatu, ale slíbil, že se možná ukáže. Slib dodržel a tak přijel i se zpočátku dobře ukrytou a zatajovanou basou. Když ji potom přiznal a pak ji „rozbalil“, znělo to, jakoby se Sebrankou hrál už léta.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A protože basácké místo bylo to nejfrekventovanější, tady je jeho fotogalerie …….

Basáci galerie

Od té doby hrála Sebranka na různých akcích ve složení Oťas – kapelník a banjo, Bobeš – basa a zpěv, Kari – kytara a zpěv, Áťa – foukací harmoniky a Fanda – zpěv…..

Kapela komplet 30001

Bylo to zatím nejdelší období beze změn…..

Kapela komplet 20001

Občas si pochopitelně někdo se Sebrankou rád zahrál, jako například kapelníkův nejlepší kamarád Dušan Kostolány (foto z Oťasovo šedesátin), ale bylo spíš formou občasného hostování.

Pozvánka 300
Kapela Dušan

Na této akci měl také premiéru a první muzikantskou zkušenost i rodící se „country potěr“ – zleva Jára Řasa a Ája Vrbatová.

Kapela Potěr

Popularita kapely pochopitelně postupně rostla tak, že jsme se dostali až do novin….. ☺ …. což opět potvrzuje naše kronika!!!

Křížovka0001 (2)

A tak běžel čas….. V tomto složení se hrálo až do 2.10.2011. Tehdy totiž přišel do kapely Jan Leba (kytara, zpěv).

Honza L.0001

29.11.2011 pak přišel do kapely Jan Krejčí – Crusty (mandolína, zpěv), kdy kapelníkova starost o budoucnost Sebranky je jasně zdokumentovaná.

VLUU L110, M110  / Samsung L110, M110 Crusty2 (2)

Hned po Crustyho první zkoušce však došlo k další změně. Z kapely odešli Kari a Faňas a tak v té době kapela vypadala takto….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

30.4.2012 kdy Sebranka hrála v Lomu u Tachova na „pálení čarodějnic“, domluvila další angažmá…

8.5.2012 tak přišel na první zkoušku Hubert Jeřábek – Bert (kytara, foukací harmonika, zpěv).

IMG_6265 – kopie 036 – kopie

S jeho nástupem však opět přišla další změna… Áťa oznámil kapele, že s hraním končí.

V únoru 2013 se rozhodl Honza Leba, že z kapely odchází a tak Crusty pohotově „hodil laso“ známému tachovskému Komedyjantovi Františkovi Havlovi – Faňasovi (kytara, foukací harmoniky, zpěv), který nabídku naštěstí neodmítl a se slovy: „Vždycky jsem si přál s takovou kapelou někdy hrát“, do Sebranky dne 6.3.2013 nastoupil a významnou měrou tak kapelu oživil.

Dlouhý Újezd (6) 10660312_870083076362905_7832189711745772361_n (2)

A tak Sebranka dostala opět novou podobu….

Svatá (2) - kopie

V tomto složení (viz odkaz „Kapela“) hraje Sebranka do dnešních dnů a to na všech možných a nemožných kulturních akcích. Než by je všechny kapelník Oťas, při jednom poskytnutém rozhovoru do televize vyjmenoval, vystihl to stručně – jednou větou: „Nehráli jsme už jenom na pohřbu.“ To můžete dokonce i vidět na http://www.zktv.cz/6-v-katu-vyhravala-sebranka.html

ZKTV TC

Za zmínku snad stojí zatím asi naše největší akce, na které kdy Sebranka hrála v letech 2011 – 2016 a to jsou „Plzeňské ohýnky“. Zde Sebranka pravidelně vystupovala a to do té doby, než byl změněn časový rozvrh a program celé akce a prostor pro country muziku tam byl zrušen…..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A když se kapela rozvíjí, tak se vším všudy. Pořídili jsme si i slušivé sebrankovské „dresy“ ☺

Flaksovi 150

Doufejme, že to v tomto složení Sebrance ještě dlouuuuho vydržííí!!!
Hraní je totiž naší velkou láskou a protože jak známo stále platí, že „láska prochází žaludkem“, dostaly se časem naše nástroje i na jídelní stůl….
Bylo to vždy při životních jubileích našich některých členů a to Oťasovo banjo, nebo Bobešovo basa.

Sladké banjo DSC00554

A když se někdy stane, že někdo z členů kapely nemůže hrát, zaskočí za něj dnes již odrostlý a muzikantsky vyspělý, výše zmiňovaný „country potěr“ Jára Řasa – univerzální zpívající hráč na kytaru, banjo a basovou kytaru. Stalo se tak třeba na hraní ve Starém Sedle…..

Slavnosti - Staré Sedlo

….. a nebo na narozeninovém hraní v Tachově

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdrojem celé historie Sebranky, je do posledního puntíku pečlivě vedená kronika kapely, kronikářem a kapelníkem – posledním hrajícím zakládajícím členem……. Oťasem Šťastným, za což mu pochopitelně patří náš velký dík!!!

A tohle je kronikářovo zázemí, kde kronika vzniká………

Kronikárna

A ještě nahlédnutí do „zdroje“ historicky cenných informací ……..naší kroniky

Kronika 1WKronika 2W

1.stránka dokumentuje první vystoupení kapely, kde konečně dostala i svoje jméno!
2.stránka pak jasně ilustruje kvalitu kapely (prostřední fotka), kdy se do hospody na nás přišel podívat i KŮŇ!!! Naše hraní tenkrát ohodnotil plnou uhelkou „zanechaných koblih“…. asi to byl znalec….♪♫♪♫ ☺
Basák Pepa to tenkrát obrečel se slovy: „Kurva tady něco je, mě ňák štípou voči!“ – neměl chudák totiž ani tušení, co se za ním dělo, natož pak to, že má náš „koňský honorář“ hned za sebou… ☺☺☺

Jinak kapelníkova kronikářská vášeň je vidět na každém kroku. Svědčí o tom například i jeho „vyšperkované“ hudební nástroje a to zrovna z období nejstálejšího složení Sebranky….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

…. a nebo jeho „Mobilní kronika členů Sebranky“ na řemeni od banja! ☺☺☺

20180213_183141

A když už naše historie byla všemi členy oficielně schválena a prohlášena za hotovou, vytasil Oťas ještě poslední „trumf z rukávu“! Byla to kompletní sbírka všech našich vyrobených vizitek!!! No uznejte, to nešlo odmítnout (protože by jsme s ním prostě nevydrželi)….. ☺☺☺

20180302_111437 (3) Vizitka 2

Vizitka 4 Vizitka 3

Vizitka 5 Vizitka 6

Vaše SEBRANKA ☺